При побудові слабкострумних систем та систем безпеки бізнесів та державних підприємств, на мою думку, приділяють недостатню увагу захисту від імпульсних перенапруг, – коментує Олександр Розвадовський, кер.проектного відділу компанії РОМСАТ. – Проектувальники та інтегратори інколи – з причини нестачі знань, замовники – за відсутності грошей або небажання виділяти додаткові бюджети. Але при майбутній експлуатації таке хибне відношення призводить до неочікуваних та незапланованих витрат на заміну та ремонт обладнання. Що інколи виявляється дорожче, ніж передбачити заздалегідь пристрої захисту. |
Різноманітність сучасних інформаційних, телекомунікаційних та контрольно-вимірювальних систем ускладнює вибір відповідних пристроїв захисту від імпульсних перенапруг (SPD). Необхідно враховувати умови підключення SPD:
штекерна система вимагає відповідної цокольовки SPD;
зверніть увагу на максимальний рівень сигналу, найвищу частоту, потрібний рівень захисту від перенапруг та умови закріплення SPD;
потрібно, щоб SPD не вносив суттєвого впливу на ослаблення та відбиття сигналів у лініях передавання даних.
Технічні стандарти являють собою збірники найкращої практики, складені провідними фахівцями на основі досвіду проектування та експлуатації. На шляху вступу до ЄС Україна продовжує гармонізувати нормативну базу з міжнародними та європейськими стандартами. У таблиці наведено деякі з найважливіших стандартів.
Pозмітка | Зміст |
---|---|
ДСТУ EN 61643–21:2015 | Пристрої захисту від імпульсних перенапруг низьковольтні. Частина 21. Пристрої захисту від імпульсних перенапруг, підключені до телекомунікаційних мереж та мереж сигналізації. Вимоги до робочих характеристик та методи випробування |
ДСТУ CLC/TS 61643–22:2015 | Пристрої захисту від імпульсних перенапруг низьковольтні. Частина 22. Пристрої захисту від імпульсних перенапруг, підключені до низьковольтних розподільчих систем. Принципи вибору та застосування |
ДСТУ EN 50173–1:2022 | Інформаційні технології. Загальні кабельні системи. Частина 1. Загальні вимоги |
ДСТУ ІЕС 61000–4‑5:2008 | Електромагнітна сумісність. Частина 4–5. Методики випробувань та вимірювань. Випробування на несприйнятливість до сплесків напруги та струму |
ДСТУ EN 60728–11:2015 | Телевізійне та звукове мовлення й інтерактивні мультимедійні служби. Кабельні розподільчі системи. Частина 11. Вимоги щодо безпеки |
Принцип комплексного протиімпульсного захисту полягає в тому, що усі силові та телекомунікаційні лінії, приєднані до пристрою, належить включити до системи зрівнювання потенціалів у місцях, де вони перетинають зони захисту від блискавок (концепція LPZ).
Залежно від топології мережі (зіркоподібна, магістральна або кільцева) OBO Bettermann запропонує оптимальний набір SPD та місця їх встановлення.
Дієвим способом зменшення індукованих імпульсів є прокладення екранованих ліній. Проте не завжди є можливість наглухо уземлювати екран з обох кінців лінії, аби ним не проходили значні струми промислової частоти. Отже, і SPD, яким захищають екрановані лінії, роблять у різних модифікаціях: з наглухо приєднаним екраном та з приєднанням через ізолювальний іскровий проміжок (ISG).
Пристрої телекомунікацій можуть знаходитися у різних зонах будівлі (споруди) відносно небезпеки появи у них небезпечних імпульсів (Lightning Protection Zone – LPZ). Часто трапляється, що якісь лінії живлення та/або телекомунікацій проходять кількома різними LPZ. Для кожної з таких зон належить вибрати відповідний SPD, який відповідає її електромагнітним умовам. OBO Bettermann позначає клас захисту на кожному з SPD, який він випускає.
Продукція OBO Bettermann, побудована на газових іскрових проміжках, спроможна відводити часткові струми блискавки (10/350 мкс). Її встановлюють у місцях входу ліній до будівлі (споруди).
Ці SPD мають у собі як іскрові проміжки, так і діоди подвійної провідності. Їх рекомендують встановлювати так, щоби корпус SPD мав електричний контакт із корпусом пристрою, який підлягає захисту.
Результат вимірювання у цих мережах передають або струмом (струмова мережа 20 мА), або частотою (зсувом фази). Залежно від цього узгоджувальні елементи SPD можуть бути як резистивними, так й індуктивними. Перші надаються до передавання частотою, другі – до передавання струмом.
Для вибухонебезпечних зон належить обирати ті SPD, які виготовлено та випробувано для роботи у таких умовах. Зазвичай такий SPD має міцний корпус, а у місцях входу/виходу електричних ліній встановлено кабельні сальники.
Компанія «Ромсат» третій рік поспіль успішно подовжує дистриб’юторський контракт з відомим німецьким виробником систем блискавкозахисту та заземлення OBO Bettermann. За цей час рішення системи блискавкозахисту та заземлення від OBO продемонстрували позитивну динаміку зростання у портфелі рішень «Ромсат».
Всього товарів: 12